Something went wrong loading this image.
Current Winners

Current Winners

2019 Scholarship Recipients

Click the Headers for more info!

  • Isabella Rabakowsi, Newbury Park, CA, Newbury Park High School 
  • Olivia Snipes, Norfolk, VA, Old Dominion University 

Top 5 Winners: 

  • Sydney Gray, La Jolla, CA, The Bishop's School 
  • Vanesa Carrillo, El Paso, TX, Bel Air High School 
  • Chloe Petrosino, Merritt Island, Edgewood Junior/Senior High School
  • Sofia Vainikos, Orland Park, IL, Carl Sandburg High School 
  • Vainavi Viswanath, San Diego, CA, Canyon Crest Academy

Top Finalists: 

  • Neha Deshmukh, The Woodlands, TX, The Woodlands High School 
  • Fiona Donovan, Phoenix, AZ, Xavier College Preparatory 
  • Reet Mishra, Cupertino, CA, Homestead High School 
  • Varsha Nekkanti, San Jose, CA, Notre Dame High School 
  • Elaine Wen, Atlanta, GA, North Springs High School
  • Carolyn Zhang, Cincinnati, OH, Sycamore High School 
  • Sarah Castleberry, State College, PA, Pennsylvania State University 
  • Greyson Hoye, Tacoma, WA, Pacific Lutheran University 
  • Daniela Maquera Sardon, South Orange, NJ, Seton Hall University 
  • Justine Rainford, Washington, D.C., Howard University 
  • Raven Witherspoon, Richmond, VA, Virginia Commonwealth University
  • Enterprise High School, Enterprise, AL 
  • Logos Academy, Hong Kong
  • Corinna Jones, Enterprise, AL, Enterprise High School
  • Jovany Trevino, Arlington, TX, Arlington Collegiate High School
  • Stephanie Reid, Battle Creek, MI, Pennfield High School
  • Caroline Fisher, Clarkesville, TN, Clarkesville High School
  • Paige Keeler, West Boylston, MA, Worcester Academy
  • Trinh Tran, Fulton, MD, Reservoir High School
  • Rachel Stange, Stephens City, VA, Sherando High School
  • Andrea Moran-Melendez, Jacksonville, FL, Paxon School for Advanced Studies
  • Zachary Lafontaine, Warwick RI, Pilgrim High School
  • Alexandra Van De Kieft, Lower East Side, New York, New Explorations into Science, Technology, and Math
  • Emily Bell, Suwanne, GA, Lambert High School 
  • Makayla Fox, Parker, CO, Chaparral High School 
  • Evan Metaj, Grand Rapids, MI, Forest Hills Central High School
  • Sean Buchanan, Ballwin, MO, Marty Institute and Saint Louis Country Day School 
  • Noah Covey, Dunwoody, GA, Dunwoody High School 
  • DeGreer Harris, Atlanta, GA, Charles R. Drew Charter Academy
  • Paris Creed King, Tallahassee, FL, Leon High School 
  • Yanai Sun, Coon Rapids, MN, Coon Rapids High School 
  • Alexandra Swain, Chicago, IL, Whitney M. Young Magnet High School 

Top 2 Winners: 

  • Anne Ball, Spartanburg, SC, Spartanburg Day School 
  • Peter Schmidt, Crestwood, KY, South Oldham High School 

Top 5 Finalists: 

  • Savana Nelson, Livermore, CA, Livermore High School 
  • Delynn Pesek, Shiner, TX, Shiner Catholic School 
  • Krsitin Riggs, Casa Grande, AZ, Casa Grande Union High School 
  • William Rodriguez, Las Vegas, NV, Spring Valley High School 
  • Tori Vestal, Louisville, KY, DuPont Manual High School 
  • Jennifer Cornejo, Salt Lake City, UT, Salt Lake Community College
  • Adriana Deonarine, Washington, D.C., The George Washington University 
  • Tyler Holder, Poughkeepsie, NY, Marist College

Full program scholarship:

  • Karni Dechoian, Parsippany, NJ, Parsippany High School

Partial program scholarship:

  • Klaybis Asllani, Aurora, IL, Illinois Mathematics and Science Academy 
  • Julian Barkoh, Missouri City, TX, Lawrence E. Elkins High School 
  • Katelyn Bryant, Smithfield, VA, Smithfield High School
  • Elizabeth Kolb, Mauston, WI, Mauston High School 
  • Mya Watts, Chicago, IL, DePaul University 
  • Aidan Altamirano, Homeschool
  • Rishibrata Biswas, Baltimore, MD, Calvert Hall College High School
  • Yazmin Bocanegra, San Gabriel, CA, San Gabriel Mission High School
  • Suzanne Brown, Muncie, IN, Indiana Academy for Science, Mathematics, and Humanities 
  • Taylor Brown, Tenino, WA, Tenino High School
  • Jocelyn Chen, Irvine, CA, Northwood High School
  • Nathaniel Clements, Online
  • Cristina Cruz, Flowery Branch, GA, Flowery Branch High School
  • Roberto Demarchi, Beachwood, OH, Beachwood High School
  • Katelyn Ebert, Vancouver, WA, Evergreen High School
  • Alexandra Erickson, Amman, Jordan, American Community School-Amman
  • Nina Frame, Sultan, WA, Sultan High School
  • Jenna Hanson, Leander, TX, Rouse High School 
  • Matison LeBlanc, Morgan City, LA, Morgan City High School
  • Kara Luckett, Matador, TX, Valley High School
  • Mudit Mishra, Singapore, Anglo-Chinese School Independent
  • Priscilla Ohara, Port St. Lucie, FL, Treasure Coast High School
  • Rocco Polimeni, Swiftwater, PA, Pocono Mountain East High School
  • Melany Quintero, Hollywood, FL, McArthur High School
  • Rosalie Read, Manvel, TX, Manvel High School
  • Rachel Ritchey, York, PA, West York Area High School
  • Lucy Skrypzak, Portland, OR, Saint Marys Academy
  • Isaiah Turner
  • Allaura Wile, Knoxville, TN, L&N STEM Academy 
  • Elise Williamson, Louisville, KY, DuPont Manual High School
  • Jack Brockman, Enterprise, AL, Enterprise High School
  • Milan Chandy, Collegeville, PA, Perkiomen Valley High School
  • Blaine Fasil, Greenbelt, MD, Eleanor Roosevelt High School
  • Bradley Ferguson, Linwood, NJ, Mainland Regional High School
  • Neeyanth Kopparapu, Alexandria, VA, Jefferson Science Technical High School
  • Samantha Leach, North Charleston, SC, Academic Magnet High School
  • Andrew Masek, N. Attleborough, MA, North Attleborough High School, Eleanor Roosevelt High School
  • Kristen Postiglione, Ringoes, NJ, Hunterdon Central Regional High School
  • Amy Tam, Hacienda Heights, CA, Los Altos High School
  • Gianna Wessler, Matthews, NC, David W Butler High
  • Lokesh Pugalenthi, Katy, TX, British International School of Houston
  • Ahdis Beruk, Greenville, MS, Greenville High School

Fiction:

  • 1st place: Margarita Skvortsova, Reisterstown, MD, Franklin High School
  • 2nd place: Som Mohapatra, Richmond, VA, Maggie L. Walker Governor's School
  • 3rd place: Johnathan Zhu, Katy, TX, Obra D Tompkins High School

Poetry:

  • 1st place: Shelby DeWitt, Bellevue, OH, Bellevue High School
  • 2nd place: Maximilian Kim, Manassas, VA, Osbourn Park Senior High School
  • 3rd place: Shayla Ashley, Northwood, NH, Coe-Brown Northwood Academy

Painting/Drawing:

  • 1st place: Dora Pang, Allen, TX, Allen High School
  • 2nd place: Alyssa Duhart, Frisco, TX, Heritage High School
  • 3rd place: Jennifer Li, Claremont, CA, Claremont High School

Photography:

  • 1st place: Alisha Gebe, Albuquerque, NM, Cibola High School
  • 2nd place: Sai Tippana, Alpharetta, GA, Alpharetta High School
  • 3rd place: Devon Willis, Pasadena, TX, First Baptist Christian Academy
  • 1st place: Taetyn Panagos, Interlochen, MI, Interlochen Center for the Arts
  • 2nd place: Isabella Escobedo, Santa Ynez, CA, Santa Ynez Valley Union High School
  • 3rd place: John Lindsay, Suffolk, VA, Nansemond River High School
  • Mikhail Ocampo, Bakersfield, CA, Stockdale High School
  • Abin Antony, Northville, MI, Northville High School
  • Alexa Grabelle, Voorhees Township, NJ, Eastern Regional High School
  • Alexandra Barfield, Zachary, LA, Zachary High School
  • Amari Murry, Atlanta, GA, Westlake High School
  • Avi Shah, Pleasanton, CA, Foothill High School
  • Bailey Nuutinen, Ashland, WI, Ashland High School
  • Brianna Bui,  Mechanicsville, VA, Atlee High School
  • Britney Soll, Moka, Mauritius, Le Bocage International School
  • Cassandra Joseph, Somers, NY, Kennedy Catholic High School
  • Christian French, New York, NY, Columbia Secondary School
  • Clarice Flores, Austin, TX, Brentwood Christian School
  • Colleen Buckley, Hauppauge, NY, Hauppauge High School
  • Devin Ellis, Hampton, VA, Kecoughtan High School
  • Devon Willis, Pasadena, TX, First Baptist Christian Academy
  • Dorian Smalley, Detroit, MI, Renaissance High School 
  • Erika Swanson, Online
  • Gabriel Drill
  • Gillian Conner, Plymouth Meeting, PA, Plymouth Whitemarsh High School
  • Hannah Pippin, Lynchburg, VA, Liberty University Online Academy 
  • Hannah Wilson, Homeschool
  • Imanni Wright, Tilton, NH, Tilton School
  • Isha Puri, Chappaqua, NY, Horace Greeley High School 
  • Jacob Shellhamer, West Chester, PA, 21st Century Cyber Charter School
  • Jenna Alam, Daleville, VA, Lord Botetourt High School
  • Jessie Turner, Villa Rica, GA, Villa Rica High School
  • Joseph Grams,  Parker, CO, Colorado Early Colleges-Douglas County
  • Kathryn Bairley, Covington, GA, Eastside High School
  • Kekeli Logoh, Horsham, PA, Hatboro-Horsham High School
  • Kelli Alford, Camdenton, MO, Camdenton R-III High School
  • Khalil Forbes, Detroit, MI, Martin Luther King High School
  • Lauren Yang, Sugar Land, TX, Dulles High School
  • Lauryn Johnson, Winter Park, FL, Circle Christian School
  • Lexi Atilano, White, GA, Cass High School
  • Lezai Favors, Middletown, NY, Middletown High School
  • Liam Iovinella, Reno, NV, Damonte Ranch High School
  • Lilly Schroer, Dumfries, VA, Potomac Senior High School
  • Madeline Purvis, Troy, MI, Athens High School 
  • Madeline Reese, Chicago, IL, Trinity High School
  • Madison Wong, Katy, TX, Obra D Tompkins High School 
  • Madrid Holland, Nipomo, CA, Nipomo High School
  • MaKayla Erdmann, Pulaski, WI, Pulaski High School 
  • Malik Williams, Vancouver, WA, Seton Catholic College Preparatory
  • Marco Polimeni, Swiftwater, PA, Pocono Mountain East High School
  • Margot Bolanos-Gamez, Skokie, IL, Niles Township West High School
  • Molly Stanly, Cary, NC, Panther Creek High School
  • Natalie Fleshman, Lexington, VA, Rockbridge County High School
  • Obamide Samaye, Skokie, IL, Niles Township West High School
  • Olivia Romanko, Franklin, TN, Centennial High School
  • Oluwasemilore Ayo-Gbenjo, Fulton, MD, Reservoir High School
  • Patricia Freeman, Mundelein, IL, Carmel Catholic High School
  • Poojita Chinmay, Online, Liberty University Online Academy
  • Ramya Raja, Cumming, GA, North Forsyth High School
  • Samantha Donohue, East Brunswick, NJ, East Brunswick High School
  • Steven French, New York, NY, Columbia Secondary School
  • Tory Johnson, Lake Elsinore, CA, Temescal Canyon High School
  • Victoria Taylor, Dallas, TX, Cambridge School Of Dallas
  • William Barber, Lynn Haven, FL, A Crawford Mosley High School
  • Winston Khan, Kissimmee, FL, Gateway High School
  • Adriane Monroy, Baja California Sur, Mexico, Bhakti Centro de Estudios
  • Amanda Simon, Roseville, CA, Woodcreek High School
  • Caymen Woods, Aurora, IL, Waubonsie Valley High School
  • Chivon Ou, Hillsboro, OR, Liberty High School
  • Christian Little, McCrory, AR, McCrory High School
  • Denique Tullooch, Poughkeepsie, NY, Oakwood Friends School
  • Dylan Kelly, New Fairfield, CT, New Fairfield High School
  • Elizabeth Bedrossian, La Crescenta-Montrose, CA, Crescenta Valley High School
  • Eljin Rhymes, Tallahassee, FL, Maclay School
  • Emari Swinton, Charlotte, NC, Phillip O. Berry Academy of Technology
  • Emily Bowen, Jersey City, NJ, Hudson County Prep High School
  • Erin Simon, Winter Haven, FL, Polk State College Collegiate High School
  • Haven Primm, San Antonio, TX, Louis D. Brandeis High School
  • Jackson Bellard, Reno, NV, Galena High School
  • Jonathan Goforth, Charlotte, NC, Hickory Grove Christian School
  • Josie Mallory, Monticello, GA, Monticello High School
  • Katilin Cesario, Traverse City, MI, St. Francis High School
  • Kennedy Amucha, Bellevue, WA, Newport High School
  • Kishen Mitra, Melbourne, FL, West Shore Junior-Senior High School
  • Leah Adams, San Antonio, TX, Ronald Reagan High School
  • Liberty Broughton, Spokane Valley, WA, Central Valley High School
  • Lila Copeland, Homeschool
  • Macy Carlson, Wilsonville, OR, Wilsonville High School
  • Madeline Wederquist, Omaha, NE, Millard West High School
  • Manuel Rea, Osprey, FL, Pine View School 
  • Ofeck Mazor, Dix Hills, NY, Half Hollow Hills High School East
  • Patrick Brewer, Greensburg, PA, Greensburg Central Catholic High School
  • Samuel Foore, Lafayette, LA, Carencro High School
  • Samuel Rex, San Diego, CA, Rancho Bernardo High School
  • Susan Williams, Johnstown, PA, Westmont Hilltop High School